strona główna     Aktualności    PPG największym producentem farb na świecie..
aktualności
PPG największym producentem farb na świecie
 2016-01-25
PPG największym producentem farb na świecie
Zmiana warty na liście największych producentów farb na świecie! PPG strącił z pierwszego miejsca firmę AkzoNobel. Czy holenderski koncern ma jeszcze szansę odzyskać straconą pozycję?

Ponieważ rankingi największych producentów opracowuje się zwykle w oparciu o sprzedaż, możemy już teraz potwierdzić – PPG został najpotężniejszym koncernem farbiarskim na świecie. W stosunku do zeszłorocznej listy zwiększył przychody ze sprzedaży o 1,5 miliarda euro i osiągnął rekordowe 13,15 mld €, podczas gdy dotychczasowy lider, AkzoNobel, zanotował duży spadek – aż o 2,4 mld € – i ze swoimi 9,6 mld € wylądował na drugim miejscu.

 

W czym tkwi tajemnica sukcesu PPG? Oprócz świetnej strategii, jeśli chodzi o sprzedaż, jest to także zasługa przejęcia kilku mniejszych firm. „Mniejszych” nie musi oczywiście znaczyć „małych” – niedawny zakup meksykańskiego producenta farb architektonicznych Comex za 2,1 mld € był drugą największą transakcją w historii koncernu i bardzo pomógł PPG w osiągnięciu najwyższej pozycji w rankingu. Inne firmy, których przejęcie w ostatnim czasie dźwignęły PPG na wyżyny, to Hi-Temp Coatings Technology, Canal Supplies oraz Homax Group (architektura). Wszystko, czego dotknie się PPG, zamienia się w złoto.

 

Akzo w opałach

Z kolei AkzoNobel znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Koncern, zmuszony do sprzedaży swoich oddziałów północnoamerykańskich, utracił wypracowywaną przez lata pozycję największego producenta farb na świecie. W 2014 firmie udało się zwiększyć produkcję, ale nie sprzedaż – w dziale farb dekoracyjnych zanotowano spadek z 4,174 mld € (2013) do 3,909 mld €. Dlaczego tak się stało? Głównie z powodu słabej sytuacji rynku budowlanego, z którego Akzo czerpie 45% swoich przychodów, oraz zapaści ekonomicznej w Europie, gdzie koncern ulokował większość swoich operacji. Co więcej, nie należy się spodziewać nagłej poprawy, rynek europejski podnosi się bowiem z kryzysu bardzo powoli.

 

Prezes AkzoNobel Ton Büchner próbuje łagodzić sytuację – wyjaśnia, że podjęte zostały odpowiednie kroki, co widać po lepszym wskaźniku rentowności sprzedaży i zwrocie z inwestycji. I tłumaczy spadek sprzedaży efektami walutowymi, słabą sytuacją w Europie oraz zastojem w niektórych gospodarkach azjatyckich i latynoamerykańskich.

 

Co będzie dalej? Wszystko zależy od strategii. Jeśli tylko Akzo będzie w stanie dostosować się do obecnej sytuacji na rynku, może wrócić do gry. A póki co miejmy oko na trzecią na podium firmę Henkel – ze swoimi 9,22 mld € już depcze Akzo po piętach i kto wie, czy niedługo nie zaatakuje drugiej pozycji…

 

Opracowano na podstawie: Sonja Schulte,Changing of the guard: PPG No. 1 in 2014.

Źródło: european-coatings.com

 

Za:

http://www.rynekfarb.pl/ppg-najwiekszym-producentem-farb-na-swiecie/

PROMAL COATINGS Sp. z o.o.
ul. Elektroniczna 2
05-500 Piaseczno
NIP 1231195406
REGON 142020024
KRS 0000337189
BIURO HANDLOWE i MAGAZYN
ul. Elektroniczna 2
05-500 Piaseczno, Polska
tel. +48 (22) 702-93-00
fax + 48 (22) 702-93-02
e-mail: biuro@promal.com.pl
strona główna Strona główna
mapa strony Mapa strony
wstecz Wstecz
realizacja OFFNET